DNSSEC güvenlik domain (kurulum)

Türkçe olarak DNSSEC kurulumu’nu anlatan hiçbir makale gormedim ve guvenlik in bu bakimindan sizleri bilgilendirmek icin bu konumu yaziyorum ilk olarak ne bu dnssec;

Dns güvenliği yani kötü amaclı birisi sizin web sitenizdeki verilerimesiniz ulaşmadan korsanların kendi arasında dediği hjack ile domainizi kendi istediği bir sayfayı göstermek için yönlendirebilir. Peki önlemi nasıl alabiliriz? (Cloudflare bedava olarak bu servisi size sunuyo)

Web sitenize cloudlfare kurduktan sonra cloudflarenizin DNS kısmına gelin DNSSEC kısmındaki setup a basın size bahsi bilgiler vericek şimdi denemede domainizi aldığınız siteyi acın mesela isimtescil domain panelinizde DNSSEC yönetim kısmını bulup cloudflarenin verdiği yazıcıları gerekli yerlere geliştireceksiniz bitek.

DNSSEC paneli domain panellerinde genelde ns(nameserver) yönetim panelinin altında ölür kendine süresi olucak bekleyin kendine bittikten sonra googleye girip şu keyword u arayin:

DNSSEC analizer

En üstteki siteye giriş konunun görselindeki site cikicak büyük ihtimal domainizi yazıp enter a tıklayın tüm yazıların yeşil (tikli) olduğunuzu gördüğünüzde güvendesiniz:)

Bu şekilde haftada bir güvenlik üzerine makaleler paylaşıcağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir