Sitemiz niye hızlı olmalı?

Sitemizin hızlı olma gerekliliğinden 1. nedeni yavaş bir sitede ziyaretçiler zaman geçirmek istemezler ve bazen bu sitelerden soğutur.

Crawled işlemi yapan google botlar / arama motoru botları sitenizin tüm sayfalarını gezip kaydederler ve arama motorunda sergiler bu indexlenme yani botun sizin sitenizde gezinme olayına crawled leme / crawled denir. Sitenizin boyutu ne kadar küçük sayfa yüklenme hızı ne kadar iyi sörf yani iyi optimize edilmişse bu işlem daha hızlı olucak peki neden hızlı olmalı?

Botlar sitenizin değerine göre günün belirli saatlerinde sitenize girer ve bu işlemi yapar ancak sitenizin değerine göre a sitesinde 5dk işlem yaparken b sitesinde 1 dk yapabilir yani b sitesi 1dk da ne kadar çok sayfasını gösterirse o kadar iyi tüm siteyi göstermesi dahada iyi anlicaginiz şekilde sindeniz hızlı olmalı peki sitemizin hızını nasıl anlarız browser girip bakmak saçma olur bi analiz sonucuna dayalı işlem yapmalıyız burda daha eskiden konu olarak belirttiğim googlenin site speed test servisinden faydalanabilirisniz. (Eskiden anlattığım için birdaha deginmicem)

Yani yukarda anlattığım 2 hayati (site için) faktörden ötürü site hızınızı sağlıklı düzeyde tutmalısınız.

Peki nasıl sitemi hızlandırabilirm?

WordPress kullanıcısı iseniz wordpress en iyi seo pluginlerini paylastigin makaleme bakmanız yeterli olucaktir.

Herhangi bir php scriptte ise sayfa kaynağına baktığımızda css ler üstte js ler sayfanın altında olmalı ve bu 2 formattaki dosyaları sıkıştırma (gzip) gibi yöntemlerle boyutunu azalmalısınız.

Bunlarida uyguladıktan sonra sağlıklı (hızlı) bir hosting / sunucu da barınarak Bu konudaki tüm gereklilikleri yerine getirebilirsiniz aklınıza takılanları yorum olarak sormaktan çekinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir