Google Analytics SEO Daki önemi

Google Analytics’ google tarafından ücretsiz olarak verilen ve seo konusunda size yüksek miktarda katkı sağlayan bir hizmettir.

Google Analytics Kurulumu:

Öncelikle bir google hesabına sahip olmalısınız ardından BURDAN google analitik e giriş yapın ve site sitenizi milk olarak ekleyin(Domaini yazıcaksınız). Ardından size verilen kodu sitenize ekleyip kaydetmeniz yeterli olucak. Artık hazırsınız daha ayrıntılı ve görselli kurulumlar youtubede mevcuttur.

Google Analytics Sizin Çalışanınız

Bu servis i sizin analiz uzmanınız gibi düşünebilirsiniz googlenin en çok önem verdiği kriter sitenizden çıkan ziyaretci sitenizden memnunmu? Buna bakmakta peki bunu nasıl anlıyor? Neye dayanıyor algoritması ne dicek olursanız sitenizden çıkan bir kişi sitenize geri dönüyrmu yani cafe örneği verelim sevdiğiniz bi cafenin düzenli ziyaretcisi olursunuz ve sayı arttıkça cafede para kazanır mutlu müşterilerden işte sanal ortamdada işler böyle yürüyor yani sitenizi ziyaret eden kişileri sitenizi ve içeriğinizi sevdirmelisiniz seo da başarıyı yakalamak için. Peki bu geri dönüş analizlerine nerden ulaşırım? Google Analytics > Kitle > Davranış > Yeniler – Geri Gelenler seknemesinden ulaşabilirsiniz hedefiniz %20 nin üstünde olmak olsun (bizim analiz sonucumuz örnek olarak);

yada sitenize ençok hangi sitelerden hit geliyor mesela (Google Analytics > Edinme > Tüm Trafik > Kaynak/Aracı):

Altta sıralanan siteleri inceleyerek gelen organik hitin sitenizde kaç dk durduğunu ve etkileşim analizlerini görebilirsiniz backlink alırkende dikkat etmeniz gereken şeylerdendir eğer backlink aldığınız site çok büyük kapasitede ve da-pa açısından çok sağlıklı değilse size sağlıcağı organik hite bakmalısınız. Backlink aldığınızda kalitesini bu şekilde analiz yardımıyla ölçebilirsiniz.

Ve en çok kullandığım özelliği en çok hangi sayfalarınız ilgi gördüğü en çok ilgi gören makale konunuz neyse o tip konulara odaklanarak kitlenizide zamanla büyütebilirsiniz böylelikle siteniz üstte verdiğim cafe örneğindeki gibi isim yapıcak ve google sizi otoriter bi site olarak amaçladığınız kelimelerde yükselişe geçmenize olanak vericektir.

Anlıcağınız, seo / google’de yükselme işlemleri yaparken analiz ve duruma göre hareket etmen çok önemlidir ve kitlenizi bedava ve en iyi şekilde analiz etme hizmetinide yine size google sunmakta. Unutmayın organik hit seo nun büyük bir kısmını kapsamaktadır.

One thought on “Google Analytics SEO Daki önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir