Plesk panel kurulumu

Plesk panel, cpanel altarnetifi olarak birçok webmaster tarafından free deneme sürümünü bedava olarak uzatıp ücretsiz bir panel seçiceğinde tercih ettiği popüler bir hosting/reseller yönetim panelidir. Cpanel gibi domain ekleyip ftp,mysql,firewall… gibi özellikleri içinde barındırmakta ve performans ağırlıklı bi panel olduğu için küçük vps/sunucu sistemlerindede tercih edilmektedir. Yorum yapan herkese free plesk lisans’ı olurşturup mail olarak yollucağız. Ayrıca cpanel e kıyasla kurulumu daha basit şimdi lafı yani tanıtımı kısa kesip kurulum kısmına geçelim.

Plesk Kurulumu (Windows Server)

Windows sanal sunucularda kurulum işlemini anlatıcağım ilk olarak sunucunuza BU LİNKTEN exe dosyasını indirin ve “plesk-installer.exe” olduğu dizinde cmd yi açın şu komutu girin;

plesk-installer.exe --web-interface

Ardından gui yani görsel arayüzlü bir kurulum ekranı gelicek gerekli alanları doldurmanız yeterli olucaktır.

Plesk Kurulumu (Linux Server)

Linux sanal sunucularda kurulum işlemine geçelim yine ilk olarak ssh bağlantımızı yapıyoruz ve tek bir komut girip işi bitiriyoruz peki ne o komut;

sh <(curl https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer || wget -O - https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer)

Bu komutu direk paste yapın ssh ekranına 5dk bi kurulum olucak kurulum bittiğinde size bir url vericek o url ye browserınız ile giriş yapıp vps inizin root bilgileri ile login olun ardından kurulumun bitmesini bekleyip gerekli alanları doldurun.

NOT: kurulum bittikten sonra browser/arama motorunuzun url kısmına vps/sanal makina ip adresinizi yazdığınızda plesk login ekranı gelicek şifrenizi belirttiğiniz şifre kullanıcı adı olarak “admin” yapın.

Aklınıza takılan yada takıldığınız/yapamadığınız bir aşama olursa yorum olarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir