.htaccess full ssl/https

SSL Sertifikası eklediğiniz sitenizdeki tüm url / bağlantıları http den https ye taşımak ve tamamen https bir siteye dönmek istiyorsanız cPanel deki dosyalarım veya ftp bağlantısı kurarak .htaccess dosyası oluşturun yoksa ekleyin,

Ne bu .htaccess,

htaccess açılımı Hypertext Access çoğu ağ sunucu ve yazılımında kullanılan Web alanı/bölümü üzerinde ayar değişiklikleri yapmanıza yarayan config dosyasıdır. Site dosyalarının bulunduğu dizinde (public) “.htaccess” olarak bulunur.

Tüm url’leri SSL/HTTPS .htaccess,

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

.htaccess yoksa oluşturup içine ekleyin varsada en altına bu kod satırını ekleyin ardından sitenize girdiğinizde tüm url lerin https ye döndüğünü görebilirsiniz ama unutmayın bu işlemleri ssl sertifikanız varsa yapmalısınız ssl kurmaz bu işlem sitenize sadece http olan tüm url leri https ye taşır yani her zaman (tüm url/bağlantı) https olmasını sağlar.

Cloudflare’ Her zaman https ayarı,

Görseldeki gibi CLOUDFLARE panelinden domaininizi seçtikten sonra SSL/TLS > Edge Certificates e girip alttaki,

Aktif hale getirmeniz yeterli olucaktır. aynı yerdeki akabinden “Overview” menüsünede gelerek “full” u seçtiğinizde bedava olarak ssl sertifikasına sahip olabilirsiniz.

3 thoughts on “.htaccess full ssl/https

  1. konusu biraz farklı olacak ama bir sorum var. SSL sertifikasında farklılıklar var mı? yani ben alastry den aldım hostingimi içerisinde vardı SSL sertifikası. Ama SSL sertifikaları farklı oluyor mu? yani daha kalitelisi gibi? cevap verirseniz sevinirim.

    1. Hangi açıdan baktığınıza bağlı hocam, kullanıcı gözünden bakarsanız hiçbir farkı olmuyor. (Güvenlik ve şifreleme açısından bakarsak farkı çok)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir